Balonky nejdou do nebe

Spadnou do řek, do lesa, na louku, do přírody, kde se stanou potravou pro vodní a volně žijící živočichy. Přistanou v oceánu a dusí želvy, zabíjí delfíny a velryby, do stužek se zamotávají ptáci. Většinou skončí, jako odpad na pláži. I ty označené jako „biodegradabilní“ mohou ublížit zvířatům před tím, než mají možnost se rozložit.

Suchozemská zvířata, jako koně, si mohou ublížit nebo uhynout následkem konzumace balónku, který přistane na louku a dostane se do sena. Některé balónky dokonce zapříčinily požár, když se zamotaly do drátů elektrického vedení. Ani lampiony se svíčkou nejsou lepší – je to stále vypouštění odpadu. Pokud se chcete bavit vypouštěním a pozorováním něčeho ve vzduchu, zkuste bublifuk nebo vysaďte strom a kochejte se jeho květy. Pojďme oslavovat jinak, než vytvářením dalšího odpadu.

Čisté životní prostředí je největší prevence všech onemocnění.

Hromadné vypouštění balonků

2018

Avon pochod, Zrcadlo umění Pardubice a mnoho dalších akcí má na svém programu hromadné vypouštění balonků do přírody. Pokud víte, že se taková chystá, pošlete jim prosím odkaz na tuto stránku nebo nás kontaktujte na balonky@zerowastecesko.cz. Většina lidí si to prostě neuvědomuje a je třeba je o tom informovat. Děkujeme!

LATEX

balonky, kondomy, rukavice…

TISÍCE

vypuštěných balonků ročně

4 roky

se rozkládá EKO balonek

5 měsíců

se rozkládá papírová šňůrka

Alternativy

Jak uctít památku, navodit atmosféru nebo se pobavit, aniž bychom do přírody vypouštěli odpad? Možností je mnoho, od efektních, znovupoužitelných (větrníky ze dřeva a papíru), přes snadno rozložitelné jednorázové (origami, květiny, bubliny) až po ty, které by nejenom, že neměly negativní dopad, ale životní prostředí by zvelebovaly (vysazování stromů, zakládání záhonků – Seed Bombs/Semínkové bomby).

STOP vypouštění balonků

DO PŘÍRODY

O Vánocích spolek Živá voda dokázal zapojit veřejnost a podařilo se zastavit hromadné vypouštění balonků s přáním Ježíškovi. Akci podpořilo i MŽP:

Ministerstvo životního prostředí považuje akci vypouštění balónků za zcela výchovně a ekologicky nevhodnou, kvůli které vznikne množství volně pohozených odpadů napříč Českou republikou. Proto vyzýváme všechny účastníky této akce, aby zvážili vypouštění balónků, která znečišťuje okolí, produkuje zcela zbytečný odpad a zatěžuje tak životní prostředí.“

Ekologické balonky nejsou určeny pro vypouštění do volné přírody, ale mají se po použití rozstříhat a kompostovat.

Výzvu podporují

 

ke stažení a sdílení na sociálních sítích