Balonky nejdou do nebe

Spadnou do řek, do lesa, na louku, do přírody, kde se stanou potravou pro vodní a volně žijící živočichy. Přistanou v oceánu a dusí želvy, zabíjí delfíny a velryby, do stužek se zamotávají ptáci. Většinou skončí, jako odpad na pláži. I ty označené jako „biodegradabilní“ mohou ublížit zvířatům před tím, než mají možnost se rozložit.

Suchozemská zvířata, jako koně, si mohou ublížit nebo uhynout následkem konzumace balónku, který přistane na louku a dostane se do sena. Některé balónky dokonce zapříčinily požár, když se zamotaly do drátů elektrického vedení. Ani lampiony se svíčkou nejsou lepší – je to stále vypouštění odpadu. Pokud se chcete bavit vypouštěním a pozorováním něčeho ve vzduchu, zkuste bublifuk nebo vysaďte strom a kochejte se jeho květy. Pojďme oslavovat jinak, než vytvářením dalšího odpadu.

Čisté životní prostředí je největší prevence všech onemocnění.

STOP vypouštění balonků

DO PŘÍRODY

Pokud víte, že se někdo někde chystá vypouštět balónky, pošlete jim prosím e-mail (text ke stažení níže) s odkazem na tuto stránku nebo nás kontaktujte na info@platforma8.org. Většina lidí si to prostě neuvědomuje a je třeba je o tom informovat. Děkujeme!

Dobrý den,

našli jsem leták na akci vypouštění balonků (viz. příloha).

Rádi bychom vás informovali, že vypouštění balonků (latexu do životního prostředí) je porušením zákona § 10 Předcházení vzniku odpadů (1) Každý má při své činnosti nebo v rozsahu své působnosti povinnost předcházet vzniku odpadů, omezovat jejich množství a nebezpečné vlastnosti; odpady, jejichž vzniku nelze zabránit, musí být využity, případně odstraněny způsobem, který neohrožuje lidské zdraví a životní prostředí a který je v souladu s tímto zákonem a se zvláštními právními předpisy.

„Ministerstvo životního prostředí považuje akci vypouštění balónků za zcela výchovně a ekologicky nevhodnou, kvůli které vznikne množství volně pohozených odpadů napříč Českou republikou. Proto vyzýváme všechny účastníky této akce, aby zvážili vypouštění balónků, která znečišťuje okolí, produkuje zcela zbytečný odpad a zatěžuje tak životní prostředí.

Děkuji Vám a přeji všem příjemné Vánoce a hodně zdraví do nového roku.“
S pozdravem, Ing. Jaromír Manhart, ředitel odboru odpadů, MŽP ČR“

Prosíme vás abyste upustili od vypouštění balonků a nahradili tuto činnost něčím, co nebude ničit přírodu dalším generacím. Doporučujeme třeba udělat dílnu jedlých ozdob pro ptáčky a jít s tím ozdobit strom (stačí obalit slaměné nebo papírové tvary v ořechovém másle a zrní pro ptáčky, nakrájet jablka a citrusy na kolečka a navléknout na šňůrku).

Více informací o problémech, které balonky způsobují najdete zde: www.zerowastecesko.cz/balonky/

Více tipů na šetrné Vánoce zde: www.platforma8.org/vanoce-bez-uhliku/

Pokud byste se rozhodli náplň akce změnit, iniciativa #ZeroWasteČesko bude ráda vaše moudré rozhodnutí sdílet, aby vám udělali pozitivní vizitku. Přidali byste se tak k mnoha dalším institucím a firmám, které se rozhodly pro šetrnou a udržitelnou zábavu.

Děkujeme a budeme se těšit na zprávu.

Kdo už nevypouští

Díky zveřejnění fotografií po AVON pochodu v roce 2018 a s masivní podporou našich fanoušků se nám společně povedlo přesvědčit vedení společnosti AVON pro Českou a Slovenskou republiku, aby na svých pochodech v mnoha městech napříč oběma státy upustila od každoročního hromadného vypouštění balónků! A přidávají se další 🙂

 

Přidejte se i vy, napište nám na info@platforma8.org.

LATEX

balonky, kondomy, rukavice…

TISÍCE

vypuštěných balonků ročně

4 roky

se rozkládá EKO balonek

5 měsíců

se rozkládá papírová šňůrka

Alternativy

Jak uctít památku, navodit atmosféru nebo se pobavit, aniž bychom do přírody vypouštěli odpad? Možností je mnoho, od efektních, znovupoužitelných (větrníky ze dřeva a papíru), přes snadno rozložitelné jednorázové (origami, květiny, bubliny) až po ty, které by nejenom, že neměly negativní dopad, ale životní prostředí by zvelebovaly (vysazování stromů, zakládání záhonků – Seed Bombs/Semínkové bomby).

Výzvu podporují

 

ke stažení a sdílení na sociálních sítích