Řešení

Předcházejme tvorbě dalšího odpadu. Stačí pár jednoduchých změn u velkého množství lidí. Důležité je tedy nejenom upravit svoji spotřebu, ale říct o tom ostatním! V současnosti existuje šetrnější možnost každého výrobku, který používáme – tak proč ji nevyužít?

01/ PET lahve

Kupte si skleněnou lahev a noste ji s sebou – mějte ji v práci nebo v autě. Vodu z kohoutku si můžete natočit téměř všude zdarma – prohlédněte si mapu veřejných pítek. Dnes seženete lahve všech tvarů, velikostí a designů. Taky se dá nosit prostě a jednoduše půllitrová zavařovací sklenice. Existuje mnoho tipů, jak si ji upravit dle přání (otvor na nerezové, skleněné nebo bambusové brčko aj.).

02/ Igelitové tašky a sáčky

Igelitový sáček se rozkládá 25 let. Papírové se sice rozloží během měsíců, ale jejich nekonečná výroba zatěžuje životní prostředí stejně tak. Pořiďte si nebo si vyrobte svoje textilní, znovupoužitelné a po čase plně rozložitelné sáčky a tašku na nákupy.

03/ Obaly potravin

od jídla, sladkostí a chipsů

Nakupujte pokud možno maximálně bez obalu. Mnoho potravin se dá sehnat bez obalu běžně v supermarketu, případně na trhu (ovoce, zelenina). Existují i specializované ZERO WASTE prodejny, kde seženete zboží především bez obalu (stáčené nebo na váhu do vlastních nádob). Pokud zboží neseženete bez obalu, zkuste sehnat alespoň vetší (gastro) balení.

04 – 06/ Obaly od jídla

kelímky, příbory, brčka, míchátka

Často si berete jídlo s sebou? Noste si svoji krabičku (ano, ešusy jsou zpátky 🙂 ), příbor, kelímek (zavařovačku) a brčko. Vše se dá sehnat z bambusu, kovu nebo skla.

07/ Vatové tyčinky

Vatové tyčinky se dají sehnat s papírovou tyčinkou i v DM drogerii. A nebo můžete zkusit japonský “uchošťour” z bambusu Mimikaki (na obrázku).

08/ Hygienické potřeby

Jednorázové menstruační tampony a vložky se dají sehnat rozložitelné – z organické bavlny, znovupoužitelný je menstruační kalíšek. Na odličování můžeme použít bavlněné a znovupoužitelné polštářky, které si můžete i snadno vyrobit sami. Velkou část odpadu dále tvoří zubní kartáčky, jednorázová holítka a obaly od zubní pasty, šamponů a sprchových gelů. Kartáček se dá sehnat z bambusu či dřeva, recyklovaná holítka s výměnitelnou žiletkou a kosmetika “nahá” – opět bez obalu (tablety na čištění zubů, tuhý sprchový gel či šampon).

09/ Balonky na tyčce

Tyčka nebo šňůrka na balonek se dá sehnat ze dřeva nebo z papíru, ale balonek samotný se rozloží za několik let i když je inzerován, jako ekologický. Když EKO balonek doslouží, tak by se měl nastříhat na malé kousky a dát kompostovat. Balonky prosím do přírody NEPOUŠTĚJTE. Než se rozloží, mohou ublížit zvířatům a ani my se nechceme koupat nebo procházet mezi zbytky latexu. Doba rozpadu metalických balonků je tak dlouhá, že je zatím neznámá.

10/ Cigaretové filtry

Věděli jste, že se cigaretový filtr rozkládá 15 let? Několik firem vyrábí 100% kompostovatelné, hutné papírové, bavlněné nebo konopné cigaretové filtry – k dostání v lepších trafikách.

Značky Karma a Greenbutts dokonce vymyslely filtr, ve kterém jsou ukryta semínka, takže když nedopalek zahrabete do země, vyroste rostlinka!

+ Pytle a pytlíky

na bobky a odpadky

Místo pytlů na odpad vhazujte odpad přímo do nádoby koše. Snažte se předcházet tvorbě směsného odpadu.

Mnoho tipů na Zero Waste životní styl se psem najdete na PES WEB.

REDUCA

mapa ZERO WASTE obchodů

Partneři kampaně