Řešení

Předcházejme tvorbě dalšího odpadu. Stačí pár jednoduchých změn u velkého množství lidí. Důležité je tedy nejenom upravit svoji spotřebu, ale říct o tom ostatním! V současnosti existuje šetrnější možnost každého výrobku, který používáme – tak proč ji nevyužít?

01/ PET lahve

Kupte si skleněnou lahev a noste ji s sebou – mějte ji v práci nebo v autě. Vodu z kohoutku si můžete natočit téměř všude zdarma – prohlédněte si mapu veřejných pítek. Dnes seženete lahve všech tvarů, velikostí a designů. Taky se dá nosit prostě a jednoduše půllitrová zavařovací sklenice. Existuje mnoho tipů, jak si ji upravit dle přání (otvor na nerezové, skleněné nebo bambusové brčko aj.).

02/ Igelitové tašky a sáčky

Igelitový sáček se rozkládá 25 let. Papírové se sice rozloží během měsíců, ale jejich nekonečná výroba zatěžuje životní prostředí stejně tak. Pořiďte si nebo si vyrobte svoje textilní, znovupoužitelné a po čase plně rozložitelné sáčky a tašku na nákupy.

03/ Obaly potravin

od jídla, sladkostí a chipsů

Nakupujte pokud možno maximálně bez obalu. Mnoho potravin se dá sehnat bez obalu běžně v supermarketu, případně na trhu (ovoce, zelenina). Existují i specializované ZERO WASTE prodejny, kde seženete zboží především bez obalu (stáčené nebo na váhu do vlastních nádob). Pokud zboží neseženete bez obalu, zkuste sehnat alespoň vetší (gastro) balení.

04 – 06/ Obaly od jídla

kelímky, příbory, brčka, míchátka

Často si berete jídlo s sebou? Noste si svoji krabičku (ano, ešusy jsou zpátky 🙂 ), příbor, kelímek (zavařovačku) a brčko. Vše se dá sehnat z bambusu, kovu nebo skla.

07/ Vatové tyčinky

Vatové tyčinky se dají sehnat s papírovou tyčinkou i v DM drogerii. A nebo můžete zkusit japonský „uchošťour“ z bambusu Mimikaki (na obrázku).

08/ Hygienické potřeby

Jednorázové menstruační tampony a vložky se dají sehnat rozložitelné – z organické bavlny, znovupoužitelný je menstruační kalíšek. Nejlepší plenka je žádná plenka. Na odličování můžeme použít bavlněné a znovupoužitelné polštářky, které si můžete i snadno vyrobit sami. Velkou část odpadu dále tvoří zubní kartáčky, jednorázová holítka a obaly od zubní pasty, šamponů a sprchových gelů. Kartáček se dá sehnat z bambusu či dřeva, recyklovaná holítka s výměnitelnou žiletkou a kosmetika „nahá“ – opět bez obalu (tablety na čištění zubů, tuhý sprchový gel či šampon).

09/ Balonky na tyčce

Tyčka nebo šňůrka na balonek se dá sehnat ze dřeva nebo z papíru, ale balonek samotný se rozloží za několik let i když je inzerován, jako ekologický. Když EKO balonek doslouží, tak by se měl nastříhat na malé kousky a dát kompostovat. Balonky prosím do přírody NEPOUŠTĚJTE. Než se rozloží, mohou ublížit zvířatům a ani my se nechceme koupat nebo procházet mezi zbytky latexu. Doba rozpadu metalických balonků je tak dlouhá, že je zatím neznámá.

10/ Cigaretové filtry

Věděli jste, že se cigaretový filtr rozkládá 15 let? Několik firem vyrábí 100% kompostovatelné, hutné papírové, bavlněné nebo konopné cigaretové filtry – k dostání v lepších trafikách.

Značky Karma a Greenbutts dokonce vymyslely filtr, ve kterém jsou ukryta semínka, takže když nedopalek zahrabete do země, vyroste rostlinka!

+ Pytle a pytlíky

na bobky a odpadky

Místo pytlů na odpad vhazujte odpad přímo do nádoby koše. Snažte se předcházet tvorbě směsného odpadu.

Psí exkrementy sbírejte do papírových sáčků a kompostujte. Mnoho tipů na Zero Waste životní styl se psem najdete na PES WEB.

REDUCA

mapa ZERO WASTE obchodů